• Majowe „Oby do Wakacji”

            15.05.2024

            Witajcie Kochani Czytelnicy!

            Za naszymi oknami na dobre zagościła ciepła wiosna, a w kalendarzach króluje najpiękniejszy chyba przyrodniczo miesiąc roku, czyli maj. Dookoła rozkwitają kwiaty, ptaki śpiewają już bardzo głośno, a niezwykła, soczysta zieleń koi nasze oczy. Dodatkowo trzeba z radością zauważyć, iż ten czas obfituje w miłe dla każdego chwile oferując nam trochę więcej niż dotychczas dni wolnych od nauki i pracy 😊. Wszystko to składa się na radosny, pozytywny obraz i zachęca do wyjścia w plener i odpoczynku na łonie natury.

            Zanim jednak spakujecie kosz piknikowy i ruszycie na łąkę zechciejcie nabyć najnowszy numer naszego szkolnego periodyku, który będzie dostępny już wkrótce. Znajdziecie w nim artykuły, które - mamy nadzieję - przypadną Wam do gustu. Tradycyjnie opisaliśmy w majowym „Oby do Wakacji” znane oraz niekonwencjonalne święta i to, co ciekawego dzieje się w szkole, zdradziliśmy przepisy na „pyszności dla podniebienia”, zawarliśmy recenzje oraz przygotowaliśmy zagadki logiczne.

            Pamiętajcie też proszę, że każdy bieżący numer „Oby do Wakacji” znajduje się także w płaziańskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, dzięki czemu jest on dostępny także dla tych, który nie zaglądają do szkoły na co dzień.

            Życzymy Wam zatem fantastycznych chwil oraz szerokich uśmiechów i do przeczytania!!!

            Redakcja

             

          • Projekt Uczniów klasy VB i Uniwersytetu Dzieci

            15.05.2024

            Jest mi niezwykle miło poinformować, iż uczniowie klasy VB z sukcesem zakończyli swój udział w ogólnopolskim projekcie pod patronatem Uniwersytetu Dzieci zatytułowanym: „Ja w relacjach. Jak zrozumieć siebie i innych?”.

            To niezwykle ważne przedsięwzięcie było realizowane w czasie ośmiu zajęć z wychowawcą, które obejmowały między innymi zagadnienia z zakresu konstruktywnej krytyki, dbałości o poczucie własnej wartości, rozwiązywania konfliktów, empatii, a także stawianie granic oraz współistnienia z innymi osobami .

            Główmy celem projektu było zatem kształcenie wśród uczniów niezwykle ważnych we współczesnym świecie kompetencji emocjonalno - społecznych, a jego realizacja odbywała się przy wykorzystaniu „nauki przez zabawę”, czyli odtwarzaniu filmików edukacyjnych, przygotowywaniu mini scenek teatralnych, czy tworzeniu map myśli.

            Mam nadzieję, że ten cykl lekcji wychowawczych zapisze się pozytywnie w pamięci moich uczniów oraz pozwoli im lepiej zrozumieć zarówno siebie, jak i innych ludzi, z którymi przyjdzie im się spotkać w życiu…

            Iwona Pabis

          • Akwarelowe kwiaty

            12.05.2024

            Nastała wiosna, a uczniowie klas czwartych uczcili ją malując piękne wiosenne kwiaty akwarelami.

            Oto ich dzieła:

             

            https://www.canva.com/design/DAGE9P7VPUw/gKcJ3ubSzmDoQ-z9BedK2w/watch?utm_content=DAGE9P7VPUw&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            Karolina Drużbacka - Łąka

          • Muzyczny Dzień Ziemi

            03.05.2024

            W kwietniu obchodziliśmy Dzień Ziemi.🌺

            Razem z klasami 4a i 4b dołączyliśmy się do tego święta konstruując fantastyczne instrumenty z materiałów pochodzących z recyklingu.

            Zresztą zobaczcie sami😁👏

             

            Monika Latko

          • Dzień Ziemi i Laboratoria Przyszłości

            27.04.2024

            W trzecim tygodniu kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z okazji tego ważnego święta uczniowie z klas VA i VB przygotowali dla całej Szkolnej Społeczności oraz zaproszonych Gości: Pensjonariuszy Powiatowego Domu Pomocy Społecznej im. Adama Starzeńskiego i ich Opiekunów, a także Przedszkolaków z oddziału "Starszaków" Przedszkola Samorządowego w Płazie i ich Wychowawców - nietypową lekcję ekologii :-).

            W czasie jej trwania dzieciaki przypomniały zebranym o zasadach segregacji odpadów, konieczności używania wielorazowych opakowań i rezygnacji z nadmiernego konsumpcjonizmu. Potem odbył się sąd, który wymierzył surową karę mieszkańcowi naszej małej ojczyzny z powodu jego nieodpowiedzialnego i szkodzącego wszystkim postępowania ze zużytymi elektrośmieciami.

            Dopełnieniem całości występu stały się trzy piękne, głośno i entuzjastycznie wykonane piosenki uświadamiające wszystkim zebranym, że symbioza z naturą leży we wspólnym interesie, a dbałość o kondycję Ziemi jest równoznaczna z troską o własne dobro, zdrowie, a nawet życie...

            W imieniu „młodych aktorów” i nas samych wyrażamy nadzieję, iż powyższe zasady będą bezwzględnie przestrzegane przez wszystkich każdego dnia, a sam apel zyskał uznanie słuchaczy.

             

            K. Drużbacka-Łąka

            M. Latko

            I. Pabis

            M. Szczypczyk

             

            Zdjęcia dokumentujące to wydarzenie zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

          • Święto Matematyki

            22.04.2024

            W piątek - 19 kwietnia - uczniowie uczestniczyli w obchodach Święta Matematyki, w ramach którego rywalizowali rozwiązując zadania matematyczne oraz tworząc kod QR,  po zeskanowaniu którego otrzymywali końcowe hasło  

            Dorota Kucharska

            Marta Czernecka

          • TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ

            22.04.2024

            Dnia 18.04.24r. uczniowie klas 6 - 8 wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy ekologicznej EKOLOGICZNIE ZNACZY LOGICZNIE. Konkurs został zorganizowany z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Ziemi. Podczas rozwiązywania zadań konkursowych uczniowie musieli wykazać się znajomością:

            - liczby i nazw parków narodowych naszego kraju,

            - nazw drzew liściastych oraz krzewów leśnych,

            - znaków ekologicznych i ich znaczenia,

            - nazw roślin i zwierząt chronionych w Polsce,

            - pojęć: recykling, ekologia,

            - przedmiotów/towarów, które są przyjazne dla środowiska i nadają się do recyklingu,

            -nazw akcji ekologicznych oraz dat ich organizacji.

            Bardzo dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, podjęli się wyzwania i zmierzyli się z pytaniami konkursowymi.

            Organizator konkursu: Marzena Szczypczyk

          • Plama

            21.04.2024

            Uczniowie klas czwartych tworzyli różnego typu plamy (kleksy, malowanie palcami, „pstrykanie” farbą z pędzla, toczenie kulek), a następnie projektowali stylizacje dla modelek lub karoserie samochodów w ciekawe wzory.

             

            https://www.canva.com/design/DAGCy1FkrfE/zIn-SwVFBT7LO-MCZfxVeA/watch?utm_content=DAGCy1FkrfE&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            Karolina Drużbacka – Łąka

             

            #laboratoriaprzyszlosci#

          • Książka bez obrazków – Benjamin Joseph Novak

            21.04.2024

            W tej książce nie ma obrazków, więc nie ma jak jej oglądać?! Są za to słowa, które zmuszają czytelnika do wydawania dziwacznych odgłosów, czytania śmiesznych słów, w różny sposób…

            To ciekawa książka, zwłaszcza jeśli jest czytana przez dorosłego dziecku. Wywołuje śmiech i zdziwienie. Przekonuje dzieci, że słowo pisane może być źródłem zabawy i psot. To książka, która jest „KOMPLETNIE BEZ SENSU”.
             

            Uczestnicy Klubu Książki przeczytali to dziwne dzieło i przekonują, iż warto je wypożyczyć.

             

            Karolina Drużbacka - Łąka

          • Kółko plastyczne

            18.04.2024

            Uczniowie klasy 3 podczas zajęć kółka plastycznego wykonali przepiękne obrazy w 3 D. Wiosenne kwiaty są przepiękne, a w wykonaniu małych artystów oryginalne i niepowtarzalne.

            prowadząca zajęcia Marzena Borodawko 

          • Sukces

            17.04.2024

            Z wielką radością i jeszcze większą dumą informuję, iż w piątek 12 kwietnia uczniowie klasy VIIIA naszej szkoły: Jakub Jamrozik, Antoni Kolibaj oraz Witold Uchto wywalczyli I miejsce w zorganizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie   Powiatowym Turnieju „Europa bez tajemnic - 20 lat Polski w Unii Europejskiej” tym samym przynosząc chlubę i radość całej naszej szkolnej społeczności!

            W czasie tej rywalizacji chłopcy wykonali szereg zadań sprawdzających ich wiedzę z zakresu europejskiej wspólnoty, wśród których należy wymienić między innymi: rozpoznawanie najbardziej charakterystycznych postaci, budowli i świąt krajów członkowskich oraz znajomość historii Unii Europejskiej. Wszystkie te ćwiczenia okazały się dla naszej drużyny niespodziewanie łatwe, co poskutkowało szybkim pokonaniem konkurencji i zdobyciem lauru zwycięstwa J.

            Młodzieży serdecznie i z całego serca gratuluję sukcesu i trzymam kciuki za kolejne naukowe osiągnięcia!

            Iwona Pabis

          • Kwietniowe „Oby do Wakacji”

            15.04.2024

            Kwiecień już niebawem zniknie z naszych kalendarzy, a tym samym nadejdzie piękny, prawie letni i majowy czas, który już na swoim początku oferuje nam wymarzony „długi weekend” J.

            Chyba wszyscy uwielbiają ten niesamowity okres, kiedy dni są wyjątkowo długie, poranki rześkie, a słoneczko zagląda do naszych okien od najwcześniejszych godzin, a tym samym mocno ułatwia pobudkę.

            Do tej serii świetnych wiadomości dodajemy jeszcze jedną - wkrótce ukaże się najnowszy numer „Oby do Wakacji”!!!

            Tradycyjnie znajdziecie w nim wiele artykułów poruszających różnorodne tematy, a wśród nich na przykład recenzje, porady dotyczące mądrego odpoczywania, informacje z życia szkoły, czy krótkie refleksje poświęcone kilku nietypowym świętom.

            Mamy zatem nadzieję, że chętnie zaopatrzycie się w kwietniowy egzemplarz naszej gazetki i zabierzecie go ze sobą na majówkę .

            Redakcja

          • Klasowy Konkurs Pięknego Czytania

            14.04.2024

            Uczniowie klasy II b  prezentowali swoje umiejętności czytelnicze podczas Klasowego Konkursu Pięknego Czytania.  Ocenie podlegała: poprawność językowa, płynność, dykcja i interpretacja. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności pięknego czytania i interpretacji tekstu literackiego oraz promowanie czytelnictwa.

            Zwycięzcy zmagań czytelniczych otrzymali pamiątkowe książki.                         

            Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.

            Bożena Jurkiewicz

          • Kocham Tworzyć - WIOSNA

            14.04.2024

                        Z czym kojarzy się dzieciom wiosna? Z bardzo różnymi rzeczami – dla jednych jest to zajączek, dla innych młode zwierzątka, drzewa, małe listki, dla innych nawet grzyby… nie ma nieprawidłowych odpowiedzi.

            Prace uczniów klasy 1 b.

             

            https://www.canva.com/design/DAGCPXvGacM/n_vsehm0iShl6AYhx_WO7A/watch?utm_content=DAGCPXvGacM&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            Karolina Drużbacka - Łąka