• Spotkanie z policjantem

            10.04.2024

            W piątek 05 kwietnia gościliśmy w świetlicy szkolnej policjanta pana Marcina Łąkę, kierownika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie. Pan Marcin nie tylko odpowiadał o swojej pracy zawodowej, ale wcielił się również w rolę „taty”, czytającego dzieciom książeczki. Uczniowie młodszych klas wysłuchali opowiadania Czesława Janczarskiego  i dowiedzieli się „Jak Wojtek został strażakiem”.  Chłopcy chętnie pytali policjanta, m. in. o to, czy udało mu się złapać złodzieja, czy ma prawdziwy pistolet i jakimi samochodami jeżdżą policjanci. Na koniec spotkania dzieci oglądały policyjny radiowóz oraz pozowały do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

            Katarzyna Bańkowska

            zdjęcia: # Laboratoria Przyszłości

          • Wycieczka edukacyjna

            08.04.2024

            5 kwietnia uczniowie klasy 7 uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Krakowskiej Huty Szkła oraz Muzeum Geologicznego Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Uczestnicy mieli możliwość obserwować pokazy ręcznego formowania szkła w zabytkowej hali produkcyjnej oraz zwiedzania stałej ekspozycji dotyczącej historii przedwojennego zakładu przemysłowego Krakowa. Ponadto w ramach projektu Szkło pod lupą Łukasiewicza uczniowie wzięli udział w warsztatach prezentujących zastosowanie szkła w różnych aspektach życia poznając jego właściwości fizyczne i chemiczne. Dodatkowo mieli również możliwość zapoznania się z ekspozycją minerałów i skamieniałości podczas zwiedzania Muzeum Geologicznego na Akademii Górniczo - Hutniczej, gdzie największą popularnością cieszył się szkielet dinozaura.

            Elżbieta Bolek, Marta Czernecka

          • Klasowy Koszyczek Wielkanocny i Laboratoria Przyszłości

            04.04.2024

            W ostatnią środę przed wiosenną przerwą świąteczną uczniowie klasy VB spotkali się na  wielkanocnym  śniadaniu,  aby po raz kolejny zrozumieć, iż wspólna celebracja wyjątkowych uroczystości pozwala lepiej i znacznie intensywniej przeżywać radość, pielęgnować tradycję i dawać poczucie wyjątkowości chwil…

            Na początku spotkania dzieciaki samodzielnie przygotowały odświętny stół, a następnie zapełniły go przyniesionymi z domów smakołykami. Zgodnie z polskim obyczajem na serwetkach znalazły się tradycyjne składniki wielkanocnej „uczty dla podniebienia”, czyli jajka, wędliny, chleb, małe babeczki i czekoladowe pyszności, a zamiast popularnych, słodzonych napojów pyszna, ciepła herbatka J.

            Przed spałaszowaniem tych kulinarnych rarytasów wszyscy złożyli sobie życzenia, a w tracie posiłku rozmawiali na temat symboliki niesionych w koszyczkach do święcenia produktów oraz opowiadali o tym, jakie wielkanocne zwyczaje celebrowane są w ich domach.

            Myślę, że nasze śniadanie było bardzo udane. Pozwoliło ono bowiem nie tylko „zaspokoić głód fizyczny”, ale też zintegrować się z grupą i trochę z wyprzedzeniem „poczuć świąteczny nastrój”.

            A zdjęcia dokumentujące ten wspólny czas tradycyjnie zostały zrobione aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu: „Laboratoria Przyszłości”.

            Iwona Pabis

             

          • Piesza wycieczka integracyjna

            04.04.2024

             

            26 marca uczniowie klas piątych pod czujną opieką swoich wychowawczyń - pani Iwony Pabis i pani Marzeny Szczypczyk - opuścili szkolne mury i udali się na długi spacer po pięknych okolicach Płazy.

            Celem tej wędrówki było przede wszystkim dostrzeżenie wyjątkowości i symboliki – ukrytych między pagórkami, polami oraz lasami – starych  kapliczek, a także naturalnie poszukiwanie pierwszych oznak wiosny J. Ponadto owa przygoda dała wszystkim okazję do odpoczynku od nauki, dotleniła przemęczone nastoletnie głowy i pozwoliła po raz kolejny zacieśnić więzy przyjaźni - także tej „międzyklasowej”.

            Zakończeniem wycieczki był piknik „na świeżym powietrzu”, który pomógł wielu zregenerować - nadwątlone wyczerpującym marszem ;-) - siły fizyczne i z radością powrócić do codziennych, popołudniowych obowiązków.

            Iwona Pabis

            Marzena Szczypczyk

          • Polskie miasta w baśniach i legendzie

            26.03.2024

            Dnia 22.03.24r klasy pierwsze wybrały się na spektakl pt." Polskie miasta w baśniach i legendzie" Teatru Współczesnego z Krakowa. Spektakl przybliżył dzieciom wiedzę na temat największych miast w Polsce. Zwiedzanie miast przez legendy i baśnie polskie okazało się niesamowitą przygodą, która jednocześnie uczy i bawi.

            Magdalena Lubecka-Szpiech

            Joanna Ludwin

          • Witamy wiosnę

            26.03.2024

            Święta powitania wiosny mają wieloletnią tradycję na całym świecie. Pierwszy dzień wiosny to nie tylko nadejście ciepłych dni i pożegnanie zimy.

            Dnia 20 marca dzieci z klas pierwszych wykonały Marzannę, z którą 21 marca klasy 1-3 poszły witać wiosnę. 

            Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

          • Doświadczenie 1a

            26.03.2024

            Dzieci z klasy 1a posadziły rzeżuchę i prowadziły dziennik obserwacji. Doświadczenie polegało na sprawdzeniu w jakich warunkach roślina będzie najlepiej rosła. Wniosek był jednogłośny - roślina aby była zielona i dobrze rosła potrzebuje zarówno słońca jak i wody 😊

            Magdalena Lubecka-Szpiech

          • PROJEKT – UKŁAD SŁONECZNY

            26.03.2024

            Podczas omawiania tematyki związanej z kosmosem uczniowie klasy 2a realizowali projekt – Układ Słoneczny. Temat rozbudził ciekawość, wyobraźnię
            i kreatywność dzieci. W pierwszej części uczniowie obejrzeli filmy o planetach oraz pogłębili wiedzę na temat kosmosu korzystając z różnych źródeł. Następnie drugoklasiści utrwalili wiadomości o planetach wykonując interesujące zadania.

            Podsumowaniem zdobytych wiadomości było wykonanie pracy plastycznej – Układ Słoneczny. Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w pracę, czego efektem są piękne, pomysłowe, oryginalne makiety Układu Słonecznego, które można podziwiać na szkolnym korytarzu.

            Elżbieta Kmiecik

          • Ponownie uczymy się uczyć

            23.03.2024

            21 marca, czyli w dniu rozpoczynającym kalendarzową wiosnę uczniowie klasy VB w czasie zajęć z wychowawcą ponownie udali się do zaprzyjaźnionej płaziańskiej biblioteki na ciąg dalszy warsztatów poświęconych mnemotechnikom, czyli metodom szybkiego i skutecznego zapamiętywania.

            Podobnie jak poprzednio spotkanie to odbyło się dzięki pani Monice Bulek, która tym razem uczyła nas przygotowywać „mapę myśli”. Ta pomysłowa metoda pozwoliła dzieciakom na  naprawdę efektywne i błyskawiczne powtórzenie wiadomości z zakresu części mowy doskonaląc jednocześnie ich umiejętności plastyczne i pobudzając wyobraźnię.

            Warto w tym miejscu dodać, iż przy okazji tej nietypowej lekcji rozmawialiśmy także o tolerancji i „inności”, bowiem 21 marca przypada trochę niekonwencjonalne, ale bez wątpienia bardzo ważne święto - Dzień Kolorowej Skarpetki -  dedykowane wyjątkowym, niezwykle pogodnym i wartościowym dla całości społeczeństwa osobom – ludziom z zespołem Dona.

            W bibliotece - jak zawsze zresztą - bawiliśmy się świetnie i mądrze,  a czas przeznaczony na spotkanie upłynął nam zdecydowanie za szybko…

            Dziękujemy za życzliwe przyjęcie i ogromną porcję wiedzy praktycznej!

            Uczniowie klasy VB oraz wychowawca - Iwona Pabis