• Polskie miasta w baśniach i legendzie

            26.03.2024

            Dnia 22.03.24r klasy pierwsze wybrały się na spektakl pt." Polskie miasta w baśniach i legendzie" Teatru Współczesnego z Krakowa. Spektakl przybliżył dzieciom wiedzę na temat największych miast w Polsce. Zwiedzanie miast przez legendy i baśnie polskie okazało się niesamowitą przygodą, która jednocześnie uczy i bawi.

            Magdalena Lubecka-Szpiech

            Joanna Ludwin

          • Witamy wiosnę

            26.03.2024

            Święta powitania wiosny mają wieloletnią tradycję na całym świecie. Pierwszy dzień wiosny to nie tylko nadejście ciepłych dni i pożegnanie zimy.

            Dnia 20 marca dzieci z klas pierwszych wykonały Marzannę, z którą 21 marca klasy 1-3 poszły witać wiosnę. 

            Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

          • Doświadczenie 1a

            26.03.2024

            Dzieci z klasy 1a posadziły rzeżuchę i prowadziły dziennik obserwacji. Doświadczenie polegało na sprawdzeniu w jakich warunkach roślina będzie najlepiej rosła. Wniosek był jednogłośny - roślina aby była zielona i dobrze rosła potrzebuje zarówno słońca jak i wody 😊

            Magdalena Lubecka-Szpiech

          • PROJEKT – UKŁAD SŁONECZNY

            26.03.2024

            Podczas omawiania tematyki związanej z kosmosem uczniowie klasy 2a realizowali projekt – Układ Słoneczny. Temat rozbudził ciekawość, wyobraźnię
            i kreatywność dzieci. W pierwszej części uczniowie obejrzeli filmy o planetach oraz pogłębili wiedzę na temat kosmosu korzystając z różnych źródeł. Następnie drugoklasiści utrwalili wiadomości o planetach wykonując interesujące zadania.

            Podsumowaniem zdobytych wiadomości było wykonanie pracy plastycznej – Układ Słoneczny. Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w pracę, czego efektem są piękne, pomysłowe, oryginalne makiety Układu Słonecznego, które można podziwiać na szkolnym korytarzu.

            Elżbieta Kmiecik

          • Ponownie uczymy się uczyć

            23.03.2024

            21 marca, czyli w dniu rozpoczynającym kalendarzową wiosnę uczniowie klasy VB w czasie zajęć z wychowawcą ponownie udali się do zaprzyjaźnionej płaziańskiej biblioteki na ciąg dalszy warsztatów poświęconych mnemotechnikom, czyli metodom szybkiego i skutecznego zapamiętywania.

            Podobnie jak poprzednio spotkanie to odbyło się dzięki pani Monice Bulek, która tym razem uczyła nas przygotowywać „mapę myśli”. Ta pomysłowa metoda pozwoliła dzieciakom na  naprawdę efektywne i błyskawiczne powtórzenie wiadomości z zakresu części mowy doskonaląc jednocześnie ich umiejętności plastyczne i pobudzając wyobraźnię.

            Warto w tym miejscu dodać, iż przy okazji tej nietypowej lekcji rozmawialiśmy także o tolerancji i „inności”, bowiem 21 marca przypada trochę niekonwencjonalne, ale bez wątpienia bardzo ważne święto - Dzień Kolorowej Skarpetki -  dedykowane wyjątkowym, niezwykle pogodnym i wartościowym dla całości społeczeństwa osobom – ludziom z zespołem Dona.

            W bibliotece - jak zawsze zresztą - bawiliśmy się świetnie i mądrze,  a czas przeznaczony na spotkanie upłynął nam zdecydowanie za szybko…

            Dziękujemy za życzliwe przyjęcie i ogromną porcję wiedzy praktycznej!

            Uczniowie klasy VB oraz wychowawca - Iwona Pabis

          • Projekt ZUS i Laboratoria Przyszłości

            20.03.2024


            Czy wszystkie, trudne sytuacje da się przewidzieć? W jaki sposób mądrze postępować, aby zminimalizować skutki przykrych i tragicznych wydarzeń w naszym życiu? Jakie instytucje mogą być dla nas pomocą w dramatycznych zmaganiach z - często bardzo okrutnym - losem?
            Odpowiedzi na te filozoficzne pytania poszukiwali uczniowie klasy ósmej naszej szkoły w czasie cyklu lekcji z wiedzy o społeczeństwie.
            Bodźcem do tych głębokich refleksji stała się realizacja, kolejnej już zresztą edycji, ogólnopolskiego „Projektu z ZUS” dedykowanego dla szkół podstawowych, w czasie której młodzież miała uświadomić sobie, że ubezpieczenia społeczne są potrzebne.

            Zajęcia rozpoczęły się od zdefiniowania terminów takich, jak na przykład: „ZUS, zastępowalność pokoleń, czy rodzaje ubezpieczeń i, wypłacanych ze zgromadzonych za ich pośrednictwem, świadczeń”.
            Potem uczniowie, pracując w grupach, przygotowywali plakaty, których celem było przekonanie jak największej liczby osób do tego, że warto systematycznie i uczciwe odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne, aby w ten sposób „zabezpieczyć się na przyszłość”. W tym miejscu muszę uczciwe przyznać, że wszyscy ósmoklasiści wywiązali się z tej powinności wzorowo!
            Efekty aktywności poszczególnych zespołów okazały się oszałamiające i z całej mnogości przemyślanych, kolorowych i starannie wykonanych prac niesłychanie trudno było wytypować najlepsze, które finalnie będą reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie tego konkursu.
            Ostatecznie jury w składzie:
            p. wicedyrektor – Małgorzata Głownia oraz nauczyciele: p. Monika Kula i p. Iwona Pabis zdecydowali, że laur zwycięstwa przypadnie: Antoniemu Kolibajowi i Klaudii Hałko (autorom plakatu).

            Wszystkim autentyczne zaangażowanym w realizację tego projektu dziękuję za włożony trud i solidnie wykonaną pracę, a za zwycięzców trzymam mocno kciuki i życzę dalszych sukcesów!!!

            Zdjęcie dokumentujące plakaty narysowane przez młodzież zostało wykonane aparatem fotograficznym zakupionym przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości.


            Iwona Pabis

             

          • Klub Książki

            19.03.2024

            „Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat” – G. L. Marvel

            Na zajęciach z Klubu Książki poznaliśmy ostatnio parę opowiadań o wspaniałych, dzielnych zwierzętach, które zmieniły świat. Dowiedzieliśmy się, że prawdziwi bohaterowie nie muszą mówić ludzkim głosem, mogą merdać ogonem lub machać trąbą.

            Czy wiecie, że Pies Balto samodzielnie poprowadził zaprzęg przez śnieżycę, by dostarczyć lekarstwa; Hachiko lata czekał na pana w miejscu gdzie ostatni raz widział go żyjącego; słoń Ning Nong, przeczuwając zbliżające się tsunami, na własnym grzbiecie przeniósł ośmioletnią dziewczynkę w bezpieczne miejsce, itd.

            Wszystkim, którzy lubią zwierzęta, są wrażliwi, ciekawi polecamy lekturę tych krótkich, acz wzruszających opowiadań.

            Karolina Drużbacka - Łąka

             

          • Powiatowy Konkurs Interpretatorów Poezji 2024

            19.03.2024

            18 marca 2024 r. w naszej szkole spotkali się miłośnicy poezji patriotycznej, uczestnicy Powiatowego Konkursu Interpretatorów Poezji. Celem konkursu było upamiętnienie 230. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Zaprosiliśmy do uczestnictwa w tym jakże ważnym wydarzeniu uczniów klas 6-8 ze szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.

            Konkurs został objęty Honorowym Patronatem przez: Burmistrza Miasta Chrzanowa - Roberta Maciaszka, Starostę Chrzanowskiego - Andrzeja Urygę, Panią Profesor Agnieszkę Chłostę -Sikorską z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki.

            Jury w składzie- Panie: Beata Drabiec, Agnieszka Chłosta- Sikorska i Jolanta Kupiec wyłoniło najlepszych interpretatorów. I miejsce zajął Mateusz Sojka ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie. II miejsce przyznano Helenie Dwornik ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Chrzanowie. III miejsce zajął Bartosz Mamica ze Szkoły Podstawowej w Balinie. W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych wyróżnienie otrzymała Wiktoria Mika z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

            Pomysłodawczynią konkursu była Pani Agnieszka Reszka- nauczyciel historii i języka niemieckiego ze Szkoły Podstawowej w Płazie. Organizację konkursu wsparły również: P. Dyrektor Dorota Smolik, p. Elżbieta Bolek- nauczyciel geografii i informatyki, p. Karolina Ryś- Lisowska- nauczyciel języka angielskiego i p. Maria Mąka- nauczyciel języka polskiego.

            Wszystkim Uczestnikom konkursu, ich Opiekunom, Członkom Jury, P. Burmistrzowi, P. Staroście i Pani prof. Agnieszce Chłoście- Sikorskiej składamy serdeczne podziękowania.

            Organizatorzy konkursu