• Spotkanie dziennikarskie

            21.11.2023

            Członkowie szkolnego koła dziennikarskiego cały czas poszerzają swój warsztat pracy oraz starają się zwiększać własne redakcyjne kompetencje. W dniu 20 listopada stało się to ponownie możliwe dzięki uprzejmości pani Natalii Feluś - reporterki związanej z Radiem Kraków oraz pracownic płaziańskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, w której murach gościliśmy.

            Późnym popołudniem młodzi publicyści razem z opiekunem gazetki - I. Pabis udali się na spotkanie z panią Feluś. Dziennikarka niezwykle ciekawie opowiedziała nam o swojej pracy, zdradziła skąd czerpie źródła do nowych reportaży, pokazała, w jaki sposób tworzy się materiał radiowy. Oczywiście po tej instruktażowo-warsztatowej części rozmowy znalazł się również czas na – jak zawsze zresztą – dociekliwie oraz błyskotliwe pytania uczniów.

            Jestem pewna, iż spotkanie zapadnie na długo w pamięć moich podopiecznych i jeszcze mocniej zmotywuje ich to tworzenia kolejnych numerów „Oby do Wakacji”.

            Serdecznie dziękuję pani Natalii Feluś za poświęcenie nam swojego prywatnego czasu oraz życzliwe wskazówki, a pracownicom biblioteki za ciepłe przyjęcie i gościnę!

            Dziękuję również moim zdolnym oraz ambitnym uczniom-dziennikarzom, którzy tak tłumnie przybyli na zajęcia pomimo, iż zostały ono zaplanowane w ich całkowite wolnym i prywatnym czasie.  

            Iwona Pabis (opiekun gazetki)

          • Przecierka = Frotaż

            19.11.2023

            Prace uczniów klas czwartych naszej szkoły.

             

            https://www.canva.com/design/DAF0SMnocco/78nTMUEWXxhmpIvWDnLBhQ/watch?utm_content=DAF0SMnocco&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

                                               Karolina Drużbacka - Łąka

          • KOCHAM TWORZYĆ

            19.11.2023

            Stwory, potwory!!! W wykonaniu uczestników koła plastycznego „Kocham Tworzyć” z klasy 1 b – monotypia.

             

            https://www.canva.com/design/DAF0SKtLJbE/aJPnhRe4_GzCDME2eWItzA/watch?utm_content=DAF0SKtLJbE&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            Karolina Drużbacka - Łąka

          • Superklasa

            13.11.2023

            Co roku w naszej szkole organizowany jest całoroczny konkurs dla klas 4 – 8 „Superklasa”.

            Uczniowie zdobywają punkty w kategoriach ogólnoklasowych, takich jak:

             

            - frekwencja,

            - dekoracja klasy,

            - poprawa wyników nauczania w stosunku do I okresu,

            - zbiórki,

            - pozytywne uwagi,

            - negatywne uwagi,

            - dodatkowe inicjatywy klas,

            - Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet i inne

             

            oraz w kategoriach, w których biorą udział przedstawiciele klas:

             

            - najlepsze wyniki z przedmiotów,

            - wolontariat,

            - konkursy i zawody pozaszkolne.

             

            W roku szkolnym 2022/2023 wygrała dzisiejsza klasa 6,

            a drugie miejsce zajęła klasa 7.

            Klasa szósta oficjalnie ma prawo przez cały rok szkolny 2023/2024

            mienić się „SUPERKLASĄ”.

             

            Słodkie nagrody odebrali ślicznie przebrani przedstawiciele obu klas.

             

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

                                                                       Karolina Drużbacka - Łąka

             

          • Rozstrzygnięcie konkursu z języka polskiego dla klas IV – VI

            13.11.2023

            „Bohaterowie lektur szkolnych klas IV – VI”

             

                        Uczniowie klas IV – VI wzięli udział w konkursie, w którym mieli rozpoznać jakiego bohatera, z jakiej lektury, czyjego autorstwa dotyczy podany cytat lub obrazek. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem, a choć cytaty były ogólnie dostępne, zadanie okazało się niełatwe. Uczniowie osiągali przeciętnie około 75 % poprawnych odpowiedzi.

            Tym bardziej gratulujemy Milenie Rzeszótko, uczennicy klasy 6, zajęcia I miejsca (97 %) oraz Zuzannie Pilaszek z klasy 5 a zajęcia II miejsca (94 %) w tymże konkursie.

                                                                                   Gratuluję!!!

                                                                       Karolina Drużbacka – Łąka

             

            (zdjęcia robione aparatem z Laboratoriów Przyszłości)

          • Podsumowanie projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

            13.11.2023

            Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki temu otrzymaliśmy fundusze na zakup książek do biblioteki szkolnej. Za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

                     W ramach przystąpienia do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa każda klasa w naszej szkole miała przygotować projekt związany z czytelnictwem i książkami:

            - klasy 1-3 zrobiły piękne prace plastyczne przedstawiające bohaterów ulubionych książek i bajek,

            - klasy 4-7 wykonały plakaty o tej samej tematyce.

            Ponadto przedstawiciele każdej klasy (4-7) mieli się przebrać za ulubioną postać z bajki lub ulubionego bohatera książki.

            6 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, więc podsumowanie projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nastąpiło w naszej szkole 7 listopada w nawiązaniu właśnie do Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

            Uczniowie klasy 5 a przygotowali dla swoich kolegów krótkie przedstawienie pt. „Rzepka”, a następnie poszczególne klasy zaprezentowały swoje przepiękne przebrania na „Paradzie Postaci z Bajek”.

             

            Bardzo dziękujemy za współpracę wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły oraz szczególnie klasie 5 a, za radosne przedstawienie.

             

            Koordynator projektu – Katarzyna Sobkowska,

            przy współpracy Karoliny Drużbackiej – Łąki

             

            https://www.canva.com/design/DAFz9Xg_X4U/crsRO0BSUCMlQdpgdBqqDQ/watch?utm_content=DAFz9Xg_X4U&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            (zdjęcia wykonane zostały aparatem z Laboratoriów Przyszłości)

          • Artystyczna lekcja języka polskiego i Laboratoria Przyszłości

            09.11.2023

            W środę 25 października uczniowie klasy VB naszej szkoły mieli okazję połączyć swoją wiedzę na temat lektury zatytułowanej „Chłopcy z Placu Broni” z aktywnością twórczą.

            Ich zadaniem było stworzenie portretu głównego bohatera utworu - Erno Niemeczka oraz opisanie go cechami charakteru tej postaci. Dzięki temu ćwiczeniu dzieci utrwaliły treść tekstu, rozwinęły swoją wyobraźnię oraz powtórzyły wiadomości potrzebne do napisania pracy klasowej.

            Uczniowie naprawdę wzorowo zaangażowali się w tę pracę, czego dowodem jest zamieszczona poniżej fotografia wykonana aparatem zakupionym przez szkołę w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.

            Iwona Pabis

          • Listopadowe „Oby do Wakacji”

            09.11.2023

            Cóż - jesień na dobre zagościła już wokół nas… Na szczęście listopad jak zawsze niejedno ma imię…

            Czasami poranek wita nas słoneczkiem i całkiem wysokimi - przynajmniej jak na tę porę roku - temperaturami, a innym razem pobudka oznacza powitanie strug deszczu , silnych porywów wiatru i nieprzyjemnego chłodu.

            Każda z tych wersji pogodowych ma na pewno zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, jednak dla wszystkich spośród nich mamy świetną wiadomość!

            Najnowszy numer „Oby do Wakacji” jest już gotowy i za kilka dni ponownie będziecie mogli go zdobyć. A w środku gazetki umieściliśmy całą masę różnych i chyba ciekawych materiałów, jak choćby relacje z życia szkoły, mnóstwo przepisów kulinarnych, recenzje gier, filmów i książek oraz informacje dotyczące przypadających w tym miesiącu świąt.

            Nieśmiało przypominamy, iż nasz periodyk możecie nabyć także w płaziańskiej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie -o rozgłoszenie czego serdecznie prosimy Was wszystkich. Również w budynku tejże placówki znajduje się wystawa dokumentująca nasze redakcyjne poczynania i osiągnięcia – zerknijcie proszę życzliwym okiem na nią.

            Niezmiennie mamy nadzieję, że listopadowa gazetka zyska uznanie naszych Drogich Czytelników.

            Do przeczytania!

            Redakcja

          • #Szkoła Pamięta

            07.11.2023

            W dniu 6 listopada uczniowie klasy V B wraz z wychowawcą włączyli się w obchody, objętej patronatem MEN-U, ogólnopolskiej akcji: „Szkoła Pamięta”. Celem tej corocznej  inicjatywy jest krzewienie wśród dzieci wspomnień o historii i przodkach oraz kultywowanie staropolskiej tradycji związanej z celebracją Uroczystości Wszystkich Świętych.

            Mając na uwadze te wszystkie szczytne zadania młodzież w samo południe powędrowała na płaziański cmentarz. Tam - wzorem poprzedniego roku - odszukaliśmy stare, opuszczone mogiły, oczyściliśmy je i zapaliliśmy okolicznościowe znicze. Czynności tej towarzyszyła oczywiście atmosfera zadumy i refleksji nad senesem przemijania i wkładem poprzednich pokoleń w nasze życie oraz współczesne funkcjonowanie społeczności lokalnej.

            W nieco nostalgicznych humorach, ale za to z mocno dotlenionymi głowami powróciliśmy do szkoły, aby kontynuować, zaplanowane na ten dzień, zajęcia lekcyjne.

            Iwona Pabis

          • Na tropie świerszczyka

            06.11.2023

            25 października klasa 1b wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płazie na warsztaty komiksowe "Na tropie świerszczyka" prowadzone przez panią Monikę. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób powstaje komiks i skąd czerpać ciekawe pomysły na jego powstanie. Podczas zajęć dzieci projektowany okładkę dziecięcego czasopisma "Świerszczyk" lub rysowały własny komiks. Wszyscy bardzo się starali czego efektem były piękne prace!

            Joanna Ludwin

          • „Szkoła Pamięta”

            06.11.2023

            Uczniowie świetlicy szkolnej również i w tym roku przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji, która nawiązując do polskiej tradycji Świąt Zadusznych, upamiętnia  tych, którzy zapisali się w naszej narodowej historii . Jedną z takich postaci jest niewątpliwie przedwojenny właściciel wielu dóbr w naszej okolicy hr. Adam Starzeński oraz jego synowie Antonii i Paweł.  Niestety  w Płazie  poza pałacem nie zachowało się wiele pamiątek po Starzeńskich. Tym bardziej z dużym zainteresowaniem najmłodsi uczniowie uczęszczający  po lekcjach do świetlicy szkolnej poznali  przedstawicieli tej rodziny oraz ich zasługi dla lokalnej społeczności  i dla całego kraju. Obejrzeli  stare, nieliczne zdjęcia dostępne w cyfrowych  zasobach Biblioteki Miejskiej w Chrzanowie, a na naszym parafialnym cmentarzu zapalili światełka pamięci  przy grobach byłych nauczycieli naszej szkoły  i przy krzyżu, wzniesionym w 1869 roku przez mieszkańców Płazy. Niech pamięć o nich nigdy nie zaginie.

            Katarzyna Bańkowska

            Zdjęcia: #Laboratoria Przyszłości

          • Sałatka owocowa w klasie IIb

            04.11.2023

                  Uczniowie klasy IIb postanowili wykorzystać dary z jesiennego sadu, żeby wykonać pyszną sałatkę owocową.

            Były jabłka, gruszki, śliwki, winogrona oraz owoce tropikalne tj: banany, pomarańcze, mandarynki.  Dzieci z wielkim zapałem obierały i kroiły owoce, wykazując się przy tym dużą cierpliwością i zaangażowaniem. Przyrządzanie sałatek dało im wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu.  

            Samodzielnie zrobiona sałatka wszystkim smakowała wyśmienicie.

            Bożena Jurkiewicz

          • Jesienne drzewa - liście i owoce

            04.11.2023

                     Nastała pora, gdy przyroda odziewa się w pełnię jesiennych barw, a drzewa liściaste przyciągają wzrok swymi kolorowymi liśćmi i różnorodnymi owocami. Ta magiczna pora roku była  doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy uczniów klasy IIb  na temat rodzimych drzew.

            Korzystając z ładnej pogody wybraliśmy się do parku, gdzie rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy tam rosnące. Nazywaliśmy  je, zwracaliśmy uwagę na różnice w wyglądzie liści.

            Zebrane  liście, po powrocie do szkoły znalazły miejsce w kąciku przyrodniczym.

            /Bożena Jurkiewicz/

          • AKCJA SZKOŁA PAMIĘTA 2023

            03.11.2023

            Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”.  Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.

            W ramach projektu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcjach wychowawczych poświęconych tej tematyce, a także odwiedzili  pobliski  cmentarz, by zapalić znicz i oddać hołd zmarłym.

            Klasy I a, I b, II a, II b odwiedziły  lokalny cmentarz  na którym oprócz grobów opuszczonych i zapomnianych znajduje się mogiła poległych w czasie II wojny światowej. Uczniowie zapalili znicze i starali się zrozumieć czym jest odwaga, poświęcenie i ofiara poległych. 

            Klasa 3 wykonała wystawę prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych.

            /Bożena Jurkiewicz/
             

          • Dzień kapcia i szlafroka

            03.11.2023

            Dzień 30.10 w naszej szkole to „dzień  kapcia i szlafroka” Tradycyjnie już klasy wzięły udział w konkursie na najbardziej przebraną klasę, konkurując ze sobą o darmowe kakao. Każdy uczestnik zabawy miał możliwość wylosowania dodatkowej nagrody w postaci akcesoriów do kąpieli. 

            Rywalizację wygrała klasa Vb

            Gratulujemy i dziękujemy ! 

            Samorząd Uczniowski