• Wycieczka do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie

            13.10.2023

            Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie to skansen ludowej architektury drewnianej położony u podnóża ruin średniowiecznego zamku Lipowiec. Każdy zwiedzający może tam zobaczyć piękne chłopskie zagrody, ule, warsztaty rzemieślnicze, kościół z dzwonnicą i organami, remizę strażacką, młyn, chałupy, biednych i bogatych, dawnych mieszkańców naszego regionu.  

            Uczniowie klas piątych naszej szkoły, 12 października, mieli okazję zwiedzić skansen i dworek w Wygiełzowie, nacieszyć się piękną, złotą, polską jesienią, a także wziąć udział w warsztatach malowania na szkle.

                        Zarówno dzieci, jak i opiekunowie byli zachwyceni klimatem panującym w Wygiełzowie, miłymi paniami prowadzącymi warsztaty i profesjonalną przewodniczką, która przybliżyła wszystkim historię podziwianych zabytków oraz elementy tradycji i zwyczajnego życia Krakowiaków Zachodnich.

                        Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę stworzony przez siebie obrazek na szkle, ale i tak najważniejsze są przecież wspomnienia z bardzo przyjemnej i pouczającej wycieczki.

             

                                                                                                          Karolina Drużbacka – Łąka

                                                                                                          Jacek Nowak

          • Z wizytą w bibliotece

            12.10.2023

            10 października  uczniowie kl. 2b odwiedzili szkolną bibliotekę. Pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom zgromadzony księgozbiór i zapoznała z poszczególnymi działami takimi jak: literatura dla dzieci, literatura dla młodzieży, lektury szkolne, słowniki i encyklopedie.

            Ta niezwykle wartościowa lekcja zakończyła się przypomnieniem zasad kulturalnego zachowania  w czytelni i w bibliotece, których nasi podopieczni zobowiązali się zawsze przestrzegać.

            Mamy nadzieję, że spotkanie to zachęci uczniów do kolejnych wizyt w bibliotece i do korzystania z jej bogatego księgozbioru.

          • Nieco inne powtórzenie wiadomości

            12.10.2023

            W ramach powtórzenia wiadomości z rozdziału „Bratnie dusze”, uczniowie klasy 5 a stworzyli gry oparte na pytaniach dotyczących tego rozdziału. Następnie grupy wymieniły się grami i (pod czujnym okiem opiekunów z grupy, która daną grę zrobiła) dobrze się bawili, grając.

            Ta forma powtórki niezmiennie cieszy kolejne roczniki: wspaniałe pomysły, dobra zabawa i nauka w jednym.

             

                                                                                                          Karolina Drużbacka - Łąka

          • Przygoda z komiksem

            12.10.2023

            W środę 11 października uczniowie klasy 5B odwiedzili gościnne mury sąsiadującej z naszą szkołą płaziańskiej biblioteki publicznej.
            Celem wizyty było wzięcie udziału w - prowadzonych przez panią Monikę Bulek - warsztatach zatytułowanych: „Świerszczykowe spotkanie z komiksem”.
            W czasie tej nietypowej lekcji czytelniczej dzieci poznały pokrótce historię komiksu oraz sylwetki i tytuły najważniejszych dzieł zaliczanych do tego gatunku.
            Potem „młodzi odkrywcy świata” spróbowali swoich sił jako artyści i podjęli próbę stworzenia własnych, często nieoczywistych, komiksów.
            Zwieńczeniem zajęć stało się pamiątkowe zdjęcie i gromkie brawa ofiarowane przez piątoklasistów pani prowadzącej warsztaty.

            Serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas oraz przekazane - niezwykle ciekawych i pouczających- wiadomości!

            Uczniowie klasy V B
            i Iwona Pabis ( wychowawca oddziału)

             

          • Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki

            10.10.2023

            Uczniowie klasy 1b biorą udział w projekcie edukacyjnym Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki, którego głównym celem jest zaprzyjaźnienie dzieci z matematyką. Budowanie świadomości, że jest ona obecna we wszystkich dziedzinach życia oraz otacza nas na co dzień.

            W piątek wszyscy uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem realizowali pierwszy moduł projektu - Matematyka w szkole. Na początek dzieci zastanawiały się czym jest dla nich szkoła. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że szkoła to nie tylko budynek, ale także osoby, które się tam uczą i pracują. Następnie dzieci wybrały się na spacer i próbowały odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób matematyka może łączyć się ze szkołą. Wszystkie pomysły zostały zapisane na tablicy i powstała piękna mapa myśli. Na koniec każdy dzielnie wykonał zadanie praktyczne i przypomniał sobie miesiące.

            J. Ludwin

          • Jesienne „Oby do Wakacji”

            10.10.2023

            Z wielką radością, ale i dumą informujemy, że Wasze ulubione „Oby do Wakacji” powraca po długiej, letniej przerwie .

            Najnowszy, a do tego wyjątkowy, bo podwójny i jesienny, numer naszej szkolnej gazetki jest już prawie gotowy i wkrótce trafi do kolportażu. Znajdziecie w nim – wzorem lat poprzednich – wiele artykułów poruszających istotne tematy. Będą to między innymi: informacje z życia szkoły, zapiski na temat rożnych – zarówno typowych, jak i mniej znanych – świąt, recenzje książek, filmów oraz gier, czy przepisy na kulinarne smakołyki.

            Mamy nadzieję, że docenicie nasz trud i szkolny periodyk ponownie powędruje do Waszych rąk, plecaków i domów!

            Redakcja i Iwona Pabis (opiekun gazetki)

          • Sałatka owocowa 1b

            09.10.2023

            W ramach realizacji tematu „Jesień na straganie” uczniowie klasy 1b własnoręcznie przygotowali pyszną sałatkę owocową. Dzieci przyszły do szkoły wyposażone w nietypowe przyrządy: deseczkę do krojenia, nóż, fartuszek no i oczywiście kolorowe, pachnące owoce. Były jabłka, gruszki, banany, maliny, truskawki, kiwi oraz mandarynki. Wspólne przygotowanie, a następnie degustacja sałatki sprawiła dzieciom wiele radości. Nikogo nie trzeba było namawiać do jej spróbowania, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie.

            Po takich zajęciach uczniowie na pewno zapamiętają, że to co zdrowe może być również bardzo smaczne.

            J. Ludwin

          • Dzień Tabliczki Mnożenia

            09.10.2023

            Piątkowe  popołudnie 6 października tego roku upłynęło w świetlicy szkolnej pod hasłem Dnia Tabliczki Mnożenia. W Polsce obchodzi się go od 2011 roku, a nasza świetlica od kilku lat włącza się w tę pożyteczną akcję. Nawet najmłodsi uczniowie chętnie podejmują wyzwanie, o ile zaproponuje się im matematykę w formie zabawy. W tym roku  dzieci czytały i rozwiązywały matematyczne łamigłówki, tworzyły rymowane wierszyki do działań mnożenia, kolorowały ilustracje według „tabliczkowej” instrukcji , a najstarsi utrwalali tabliczkę mnożenia podczas gry planszowej. W końcu nauka przez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty.

            Katarzyna Bańkowska

            Marta Czernecka

          • Program edukacyjny ZNAMIĘ! ZNAM JE?

            09.10.2023

            Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 po raz kolejny przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego Znamię! Znam je?. Program ten został zainicjowany przez Fundację Gwiazda Nadziei, która współpracuje w tym zakresie m.in. z Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Chrzanowie oraz Akademią Czerniaka, sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej działającej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.Adresatami programu są uczniowie klas 7 oraz 8. Uczniowie klasy 7 naszej szkoły na lekcjach biologii uczestniczyli w zajęciach, które miały na celu upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki czerniaka m.in. poprzez przekazanie wiedzy na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka oraz uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne dotyczące w/w zagadnień, rozwiązywali quiz, który pozwalał sprawdzić czy warto odwiedzić dermatologa i upewnić się, że nie ma się czerniaka a na koniec sprawdzali swoją pamięć grając w memory. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali również ulotkę zawierającą najważniejsze informacje dotyczące nowotworu skóry jakim jest czerniak.Informacje o programie można znaleźć na stronach internetowych:

            1)www.gwiazdanadziei.pl/index.php/znamie-znam-je

            2)www.akademiaczerniaka.org/akademia-czerniaka/nasze-kampanie/kampania-znamie-znam-je/program-do-szkol/film-edukacyjny-dla-uczniow

            Marzena Szczypczyk

          • XI Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe

            09.10.2023

                         Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „ Po polsku o historii”. W tym roku była to już XI edycja tego popularnego projektu. Uczniowie pisali swoje dyktanda w dwóch kategoriach wiekowych- kl.4-6  i 7-8.

            Przekazaliśmy Komisji Wojewódzkiej w Krakowie najlepsze prace uczniów:

            z kl. 4-6: Julii Sajdy, Hanny Jakiel, Piotra- Kamińskiego- Spuły, Mileny Rzeszótko, Weroniki Trzeciak, Macieja Wielomka i Mileny Dziuby ( Wszyscy uczniowie są z kl. 6.),

            z kl. 7-8: Igora Zemły, Witolda Uchto, Jakuba Jamrozika ( Uczniowie z kl. 8.), Mateusza Woskowicza, Stanisława Kośmidra, Wiktorii Warzechy ( Uczniowie z kl.7.).

                       Z niecierpliwością czekamy na kwalifikację do etapu wojewódzkiego. Trzymajmy mocno kciuki za naszych uczniów!

                             

             

                                        Koordynator Szkolnego Etapu  XI Dyktanda Niepodległościowego „ Po polsku o historii”

                                                                                                                                              Maria Mąka

                      

          • Dzieci uczą rodziców

            05.10.2023

            4 października klasa trzecia rozpoczęła realizację piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej DZIECI UCZĄ RODZICÓW. Tytuł  pierwszej lekcji- BEZPIECZNI W DRODZE. Rozmowa, prezentacja i zadania dotyczyły bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym, zasad przechodzenia przez jezdnię, prezentacja znaków drogowych wraz z ich podziałem oraz wskazanie istoty noszenia odblasków. 

            wychowawca Marzena Borodawko 

          • Mobilne Laboratoria Przyszłości

            04.10.2023

            We wtorek – 3 października 2023r. – uczniowie klas czwartych oraz klasy szóstej mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach mających na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu pozyskanego w ramach rządowego programu edukacyjno-technologicznego realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki - Laboratoria Przyszłości.

            W tym wyjątkowym dniu naszą szkołę odwiedzili edukatorzy reprezentujący Mobilne Laboratoria Przyszłości, którzy przez cztery godziny lekcyjne rozbudzali wśród uczniów zainteresowanie nowoczesnymi technologiami.

            W ramach zajęć uczniowie mieli okazje poznać  i zaprogramować nowe roboty – Stefana i Zuzię. Zadaniem uczniów było ułożenie w specjalnej aplikacji programu tak, by roboty mogły pokonać ułożony wcześniej tor przeszkód. W tym celu konieczna była znajomość języka angielskiego, w którym podane były komendy  oraz ich właściwe zastosowanie.  Pokonanie slalomu zakończone zostało poprzez dodanie do ułożonego programu specjalnej animacji – tańca robota, efektów dźwiękowych lub świetlnych.

            Kolejne zajęcia poświęcone zostały wydrukowi 3D – uczniowie zapoznali się z budową, funkcjami, specjalnym słownictwem związanym z drukarką 3D oraz zastosowaniem druku 3D w życiu codziennym. Poznali również historię pierwszej drukarki 3D, która wykorzystywała do druku żywice. Mieli także okazje wydrukowania wybranych przez siebie modeli na prezentowanej drukarce.

            W ramach zajęć uaktywnili swoją duszę artysty przy tworzeniu własnych dzieł za pomocą długopisów 3D.

             

            Serdecznie dziękujemy całej ekipie Mobilnych Laboratoriów Przyszłości za wizytę w naszej szkole i fantastyczne zajęcia

            Marta Czernecka

             

          • WYCIECZKA NA RANCZO ARTEMIDY

            04.10.2023

            2 października uczniowie klas: 2a i 2b wybrali się do miejscowości Nowa Góra, by poznać gospodarstwo agroturystyczne zwane RANCZEM ARTEMIDY.
            Po przyjeździe na miejsce czekało na nas mnóstwo atrakcji. Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli od jazdy w siodle na dorosłym koniu. Następnie każdy miał możliwość przejechać się bryczką zaprzężoną w kucyka o wdzięcznym imieniu Zefirek. Kolejnym etapem było zwiedzanie stajni oraz karmienie osiołka. Uczniowie mieli okazję również zaprzyjaźnić się z owcami, królikami i podziwiać piękne pawie oraz spróbować wydoić krowę. Następnie przewodnik zaprosił nas na zwiedzanie ogrodu warzywnego, gdzie uczniowie mieli okazję zapoznać się z rosnącymi tam warzywami oraz ich właściwościami zdrowotnymi. Wspaniałą atrakcją było uczestniczenie w wykopkach. Wszyscy z ochotą zabrali się do zbierania ziemniaków.

            Po przyjemnej i pracy wszyscy zostali zaproszeni na pyszną kiełbaskę z grilla i ziemniaczki pieczone na ognisku.

            Z pełnymi brzuszkami wszyscy pełni sił zabrali się do wykonania ostatniego zadania – projektowanie przy pomocy stempli okładki do książki „Ranczo Artemidy”.

            Ostatnim punktem wycieczki była zabawa w ogrodzie i zakup pamiątek.

            To był aktywny i wspaniały dzień, który na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.

             

          • Dzień Chłopaka w 5A

            02.10.2023

            29 września 2023r., podczas zajęć z wychowawcą, świętowaliśmy klasowy Dzień Chłopaka. Chłopcy otrzymali od swoich koleżanek breloczki z pierwszą literą imienia, słodycze oraz wodne tatuaże :-). Wręczenie upominków poprzedzone było tańcem przygotowanym przez jedną z koleżanek oraz złożeniem przez dziewczynki życzeń.Rodzice zadbali również o to, aby ten dzień był wyjątkowy nie tylko dla męskiej części klasy. Dla wszystkich była przepyszna pizza i słodycze.Wspólne świętowanie wpłynęło na pozytywną atmosferę w zespole klasowym. Uczniowie zacieśniali więzi m.in. grając w gry planszowe oraz szyfrując życzenia dla chłopców na poniedziałkowe szkolne obchody tego święta. Wszyscy bawili się znakomicie :-)

            Marzena Szczypczyk

          • Kocham Tworzyć dla uczniów klasy 1 b

            02.10.2023

             

            Ja i biedronka

             

            Piękne prace klasy 1 b prezentujące autoportrety uczniów wraz z biedronką.

            Technika malowania: kropkowanie farbą za pomocą patyczków higienicznych.

             

            https://www.canva.com/design/DAFwBuTs0Sk/R3v0M9wxHUTAQCGVJEnYug/view?utm_content=DAFwBuTs0Sk&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor

             

            Karolina Drużbacka - Łąka